Template Yani Hazir Logolara Dikkat

Post

Yorumlar Kapalı   |   Genel

Template Yani Hazir Logolara Dikkat

Template yani hazır logolar bir tasarımcı tarafından önceden tasarlanmış ve satışa sunulmuş çizimlerdir. Hazır logolar bu işi yapan sitelerde konularına göre tasnif edilmiş ve satışa sunulmuştur. Firmasına logo arayan kişi bu sitelere girer ve beğendiği bir çizimi satın alarak logo olarak kullanmaya başlar. Tabi bu çizimler firmaya özgü olmadığı gibi aynı logoyu başka firmalar da satın alabileceğinden çok sayıda kopyası mevcuttur. Yani buradan alınan logoyu kurumsal kimliği olarak kullanan çok sayıda başka firmalar da olacaktır.

Ayrıca bu çizimler belirli bir firmaya eşsiz bir kimlik kazandırmak için değil, daha çok kişinin satın alabilmesine uygun olacak şekilde çok genel amaçlarla tasarlanmıştır. Yani bu haliyle firmanıza hiçbir değer katmayacaktır.

Maalesef pek çok logo tasarım firması bu hazır logoları kopyalayarak firmalara özgün tasarımlarmış gibi takdim ederek çok az emek harcayarak para kazanmaya çalışmaktadır. İncelediğim bazı logo tasarım firmaların gururla sunduğu referansları arasında hazır logolar da mevcuttur. Bu şekilde hem firmaları kandırıp haksız yollardan paralarını aldıkları gibi hem de firmaya zarar vermektedirler. Firmalar kendi logolarına başka yerlerde rastladıkça şok yaşamaktadır. Basılmış kartvizitler, faturalar, broşürler, tabelalar da firmayı geri dönüşü zor bir yola sokmuş olduğundan da iş işten geçmiş olmaktadır.

Template logoları fark etmenin en kolay yolları şunlardır:

  • Genelde hiçbir anlam içermezler veya çok genel bir anlam yüklüdür.
  • Asla firmanıza özgü değildir.
  • Bir logoda olmaması gerektiği kadar çok renkli ve parlak efektlerle doludur. Tamamen göz boyamaya yöneliktir.

Hazır logoların göz alıcı renklerine, renk efektlerine, cafcaflarına aldanmayın. Bunlar bir grafik tasarımcının en kolay yapacağı şeylerdir. Önemli olan logonuzun firmanızı temsil etmesi, profesyonel bir görünüm vermesi, göz yakalaması ve kolay akılda kalmasıdır.