Logolarda Renkler ve Etkileri

Post

Yorumlar Kapalı   |   Genel

Hangi renk duygu durumunu nasıl etkiler?

Zihnimiz pek çok görsel öğenin etkisi altındadır. Algıladığımız renkler duygularımız üzerinde etkilidir. Aşağıdaki renkler birbirinden farklı duygusal etkiler bırakır

Mavi: Mavi rengi sakinlik ve gevşeme ile ilişkilendirilir.  Sınırsızlığı simgeler.Mavi deniz manzarası ve açık gökyüzü gibi huzurlu ve sakin hissetmemizi sağlayan renktir. Mavi psikiyatri kliniklerinde, hastanelerde bu nedenle sıklıkla kullanılır. Ayrıca mavi daha çok erkeklere özgü bir renktir ve erkek bebek elbiselerinde bu renk tercih edilir.

Pembe: Pembe dişiliğin rengidir.Uyum, neşe ve sevgiyi temsil eder. Mavinin tersine bu renk sadece genç kızlara hitap eder ve sadece kadınlara yönelik ürünlerde, web sitelerinde, reklamlarda sıklıkla bu renge rastlarız. Romantik içerikli konuların vazgeçilmez rengidir.

Kırmızı: Kırmızı tutkunun ve seksin rengidir. Enerjiyi, gücü, ataklığı, canlılığı, azmi ve kararlılığı  simgeler. Dikkat çeker, kolay fark edilir ve kırmızı ışıkta olduğu gibi uyarı görevi vardır.

Siyah: Siyah köklü olmayı, bilinmeyeni, gücü ve  tecrübeyi simgeler. Şıklık, ciddiyet, saygı bu rengin duygularımıza etkilerindendir. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır.

Beyaz: Saflık, iyilik ve temizliğin rengi. Gelinlik, melekler bu renkle anılır. Tüm renklerle uyumlu olan tek renktir. Tüm logo tasarımlarında hiç değilse fon olarak kullanılır. İstikrarı, devamlılığı temsil eder.

Sarı: Trafik ışıklarında  olduğu gibi dikkat et anlamında uyarı verir. Güneş gibi güçlü, enerji dolu aydınlık bir renktir. Hareketlendirici etkisi vardır. Tek başına güçsüz bir renktir. Beyaz üzerinde belirsiz kalır.

Yeşil: Tazeliğin ve yeniden başlangıcın rengidir. Pek çok araştırmaya göre en rahatlatıcı renktir. Gıdada tazeliği çağrıştırır. Arkadaşça duygular uyandırır. Güven veren bir renktir. Bu nedenle bankaların logolarında kullanılması tercih edilmektedir. Yeşil renk, yaratıcılığı körükler.

Renklerin Gizli Anlamları

Kırmızı: ısı, yoğunluk, tutku, tehlike, hız, kan, saldırganlık
Mavi: barış, huzur, sadakat, güven, uyum, güven
Sarı: inanç, iyilik, dostluk, iyimserlik, mutluluk, hayal gücü
Gri: tarafsızlık, istikrar, bilgelik
Beyaz: temizlik, saflık, gençlik, sadelik, saflık, barış
Yeşil: büyüme, para, alçakgönüllülük, ekoloji, toprak
Turuncu: lüks, tutkuyla, egzotik, heyecan, titreklik
Mor: zenginlik, telif, gizem, maneviyat, adalet